kobiler için sosyal medya

Küçük ve orta ölçekli işletmeler yani KOBİ’lerin pazarlama faaliyetlerinde sosyal medya çalışmalarına son yıllarda daha fazla yer verdiğini söyleyebiliriz. Bu yazımızda küçük işletmeler (kobi) sosyal medyayı nasıl kullanmalı, hangi fırsatlarından yararlanmalı ve doğru bir yolculuğa nereden başlamaları gerektiğine dair tecrübelerimizi paylaşmak istedik.

Kobi’ler neden sosyal medyada olmalı?

Kurumlar için sosyal medyada pazarlama faaliyetleri birçok pazarlama faaliyetine göre çeşitli avantajlara sahiptir.
Bunları başlıca sıralayacak olursak;

  • Sosyal medya küçük reklam bütçeleri ile potansiyel müşterilere ulaşma imkanı sağlar.
  • Sosyal medyada yapacağınız pazarlama çalışmaları ile çok niş ve istediğiniz ölçekte hedef kitleye ulaşabilirsiniz. Sosyal medya faaliyetleri oldukça ölçülebilirdir. Bu sayede az miktardaki reklam bütçelerini daha iyi yönetme imkanı sağlar.
  • Birden fazla çeşitte ürün ya da hizmetiniz varsa sosyal medya ile ilgili ürünü ilgili hedef kitlesine tek bir paylaşım ve reklamla ulaştırabilirsiniz.
  • Sosyal medyada var olduğunuzda ve bir hikaye yarattığınızda kitleleri peşinizden sürükleyebilir, bir anda binlerce kişinin sizden haberdar olmasını sağlayabilirsiniz.

Kobi’ler için sosyal medya reklamları işe yarar mı?

KOBİ’lerin sosyal medya faaliyetlerinde özellikle sıfırdan başladıklarını yani sıfırdan sosyal medya hesapları açtıklarını düşünürsek mutlaka reklam bütçesi ayırmaları gerektiğini de söyleyelim. Sosyal medya kanallarında reklam vermek sizi potansiyel müşterilerinizi tek bir tıkla ulaşma imkanı sağlar. Üstelik bu reklamlarda istediğiniz mesajı istediğiniz kitleye ulaştırabilir, farklı hedef kitlelerinize daha iyi dokunan iletişim faaliyetleri sürdürebilirsiniz. Örneğin; İstanbul Ümraniye’deki anaokulunuz için Ümraniye ve çevresinde yaşayan, çalışan annelere tek bir Facebook paylaşımı ile ulaşabilir, anaokulunuzun özelliklerini anlatan bir içerik ya da kadronuzu tanıttığınız bir video gösterebilirsiniz.

KOBİ’ler sosyal medya çalışmalarına nasıl başlamalı?

Sosyal medya çalışmalarına başlarken sadece hesaplarda profil oluşturup, telefonunuzla fotoğraf çekip bir metin yazmak size kolay gibi gelse de bu çalışmaların planlı, pazarlama hedeflerine yönelik ve ölçülebilir bir şekilde hayata geçmesi gerekiyor.

Sosyal medyada bu kadar oyuncu yani kurum arasından sıyrılmak, doğru mesajı ilgisini çekebileceğiniz kitleye ulaştırmak bu konudaki uzmanlardan yararlanmanız için başlıca nedenlerdendir. Sosyal medyada pazarlama çalışmalarına başlamadan önce kurum ihtiyaçlarınızı iyi bir şekilde tanımlamalı, nereye ulaşmak istediğinizi ekipçe belirlemeli ve KPI yani performans ölçümü yapacağınız değerler tanımlamalısınız. Bunların ardından alanında uzman ve ihtiyaçlarınızı çözebilecek bir sosyal medya ve dijital pazarlama ajansı ya da bu konuda birçok müşteri ile çalışma fırsatı bulmuş, birçok vaka çalışmasına tanık olmuş sosyal medya ajanslarını tercih edebilirsiniz.