Fikrin görselleşmesi veya muhataba anlatılacakların takılmadan bir şablon üzerinden izahı için sunumlar oldukça önemlidir.

sunum tasarımı

Hazırlanan sunumların her iki taraf içinde arşiv niteliği taşıdığını da unutmamak gerekir. Zira ilk heyecanla hazırlanan görsel ve metinsel içerikleri sunuma aktarmadıysanız sonradan unutma riskiniz oldukça yüksek. Bu sebeple uzun anlatımların yerini alan bu sıkıştırılmış fikir kitlerinin neden bu kadar önemli?

Anlatım sırasında ki takılma ve temas yoğunluğunu azaltır!

Bu ne demek? Toplantınızı bir sunum üzerinden değil de anlatı şeklinde gerçekleştirdiğiniz zaman muhatabın dikkati ve enerjisi direkt olarak üzerinizdedir. Bu temas yoğunluğu ise sizi daha dikkatli olmaya ve hataya yakınlaştırır. Konuşma sırasında takılma, ürün veya hizmet tanıtımını yanlış anlatma ve en önemlisi ise icra ettiğiniz işi anlayıp anlamadığınız konusunda karşıyı tereddüte düşürmenize sebebiyet verebilir. Eğer bir sunum üzerinden anlatım gerçekleştiriyorsanız, konuyu daha düzenli, sıralı ve karşının beden diline göre yönetebilirsiniz.

Klasik sunumlardan sıyrılmanızı sağlar!

Konuyu iyi anlatan bir sunumun her zaman şansı vardır. Güzel bir kadından gözlerimizi alamamamızın sebebi tam da bu yüzdendir işte!

Anlatılan ürün, hizmet veya projenin detayları gözü yormayacak şekilde tasarlanmış, uzun anlatımlar yerine akılda kalıcılık ön plana gelmiş ve profesyonel bir tasarımla makyajlanmışsa sizden önce sunum yapan insanların kullandığı standart şablonlardan sıyrılmış olursunuz.

İkna ediciliği artırır!

İyi bir sunum tasarımı muhatabın konuya odaklanması için tetikleyici bir unsur olabilir! Sunum yaptığınız kişi bir yatırımcı, müşteri veya yöneticiniz olabilir. Doğru metinler doğru görsellerle birleştiği vakit muhatap konuyu daha iyi anladığı gibi ikna olması da kolaylaşır. Aşağıdaki sunum tasarımı örneğini inceleyip “Sunum Tasarımı Neden Önemlidir?” sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

sunum örnekleri
Papara Sunum Tasarımı Örneği